Nr. Lyndelse-træner efter Gelsted-nederlag: For mange fejl
Af
Søren Pedersen |
19/10 |
10.05 Serie 2, Pulje 3: Nr. Lyndelse tabte til topholdet fra Gelsted i denne runde. Et nederlag der skuffer Nr. Lyndelse-træner, Per Jørgensen
Hvad er din umiddelbare reaktion ovenpå jeres kamp?- Skuffelse. Mest fordi vi går helt ned med flaget efter en rigtig god start. Vi styrer fuldstændig de første 20 minutter og brænder 2 kæmpe chancer. Fra 20 minut til 24 minut laver de 3 mål på de første 3 skud de har på mål.
Set i bakspejlet var der så noget I skulle have gjort anderledes?
- Det vi skal have lavet om på hurtigst muligt, er de dumme personlige fejl, vi laver på egen halvdel.
Overraskede modstanderens styrke dig?
- Nej, de spillede som vi vidste de ville gøre. De har nogle gode individualister og så straffer de, de fejl vi desværre laver.
Er der nogle spillere som du vil fremhæve efter kampen?
- Nej, der var og er i øjeblikket for mange udfald og for mange, der ikke levere det jeg ved de kan, desværre.