Egen UI-spillere bliver væk fra træning
Af
Søren Pedersen |
10/03 |
13.56 Serie 1, Pulje 10: Egen UIs Martin Prokopek har fået en snak med LigaBold.com om holdets forberedelser den sidste tid frem imod sæsonstarten.
Der er ca. en måned til sæsonstart. Hvad skal de sidste uger bruges til inden det går løs?- De sidste uger skal bruges til at få noget humør på, da vi lige som så mange andre klubber ikke har været på græs og træne endnu. Og det skal ikke være nogen hemmelighed at vi har svært ved at få spillerne til at dukke op.
Har I indlagt ekstra træning eller træningskampe i marts måned efter de vanskelige vejrforhold tidligere i opstarten?
- Nej vi holder os til den plan vi har lagt. Så træning 2 gange i ugen og så har vi bla. 2 trænings kampe i den her uge.
Hvor optimistisk er du i forhold til forårets turneringskampe efter mere end halvdelen af vinteropstarten?
- Jamen jeg er meget nervøs, da mange af spillerne slet ikke har vist sig endnu, så tror vi kan gå hen og få lidt problemer i de første par kampe med manglende kondition.