NB Bornholm viste fine takter - 2-0 over Greve
Af
Søren Pedersen |
02/08 |
09.45 Danmarksserien, Pulje 1: NB Bornholms danmarksseriemandskab fik en fin skalp i fredagens træningskamp mod 2.divisionshold fra Greve.
Med brug af mange spillere er det selvfølgelig svært at ligge noget i disse resultater, men kampen mod Greve, hvor NB Bornholm manglede 4 spillere der vil indgå i DS-klubbens startopstilling så rigtig lovende ud, og ingen tvivl om der bliver kamp om pladserne.
NB Bornholm - Frederikssund
Danmarksserien P1
Det bornholmske trænerteam står derfor lige nu et positivt problem, for start elveren mod Greve så stærk ud og spillede et system med omtanke og vilje.
Der var i denne kamp debut til NB Bornholms nye polske spiller Igor, en eminent spiller med fysik og boldbehandling som ikke er set på øen i mange år, lyder det på klubbens hjemmeside.