3F Ligaen: Opsummering på sidste uge og de kommende kampe
Af
Søren Pedersen |
13/08 |
20.56 3F Ligaen: Victoria Baagøe, som spiller i 3F Ligaen, har lavet en opsummering af de første kampe i kvindernes bedste række. Læs mere her.
3F-ligaen:
3f-ligaen gik allerede i gang sidste weekend med en enkelt kamp, hvor Vejle gæstede Brøndby. Vejle var underdogs til denne kamp, idet holdene sidste sæson lå i hver sin ende af ligaen. Men det er klart at man aldrig giver op uden kamp, og det herlige ved fodbold er at alt kan ske. Kampens resultat endte 10-0 til Brøndby.
Denne weekend:
BSF, er det som vi i sidste sæson kaldte Skovlunde, nu har de lavet en fusion med nogle forstærkninger så vidt jeg kan forstå. BSF tog imod team Viborg. Hvis man kigger fra sidste sæson hvor skovlunde blev nr. 2 og team Viborg nr. 4, i slutspillet, må man sige favorit-værdigheden lå hos BSF.
Kampen endte 2-2, hvilket må sige at være flot af Viborg hvis man kigger ud fra sidste sæson.
KoldingQ gæstede Fortuna Hjørring, som er mestrene fra sidste sæson. Selvom man i Fortuna havde sagt farvel til en del gode spiller, havde de også forstærket sig. Fortuna er altid et klasse hold, hvilket flere mesterskaber kan bevidne. Derfor må man sige KoldingQ var underdogs.
Men vi lægger os aldrig ned i KoldingQ, vi kæmper til det sidste og det må man sige var lige ved at give os point. Kampen endte 2-1 til Fortuna Hjørring.
Det første mål var et selvmål af KoldingQ, mens vi KoldingQ spillere forsøgte at ryste denne scoring af os, straffede Fortuna os og scorede til 2-0. Det skal dog nævnes der var flere gode forsøg fra KoldingQ´s side. I anden halvleg fik vi KoldingQ scoret til 2-1 på et flot kontra angreb, hvor Fortuna målmanden var langt ude, så Merete Greisen kunne skyde udefra på et frit mål. Der var flere chancer for os KoldingQ så kampen kunne have endt 2-2.
Men over hele kampen var Fortuna det mest spilstyrende hold, og dem som producerede flest chancer. Så når skuffelsen har lagt sig ved os KoldingQ spiller, over vi havde mulighed for at tage point fra mestrene, så er det helt okay Fortuna løber med de 3 point.
Aab tog imod Skovbakken. Aab er nyoprykket i ligaen og derfor bliver det spændende at følge dem i denne sæson om de klarer den. Skovbakken endte sidste sæson på en flot 3 plads, derfor må man sige Aab bliver sat på en stor opgave lige fra starten af. Men ifølge kampens resultat vandt skovbakken 2-0, hvilket må siges at være et hæderligt resultat for Aab.
Skjold tog imod OB. OB endte på en 4 plads sidste sæson, mens det er et gensyn at se Skjold i ligaen, de er nemlig lige rykket op i ligaen igen, efter at have haft 1 år nede i 1. divsion. Derfor må man sige Skjold ved hvad 3f-ligaen handler om. Men derfor var det stadig OB som må siges at have favoritværdigheden. Men ud fra kampens resultat 2-2, understreger det Skjold ved hvordan man skal spille i 3f-ligaen. Super flot af nyoprykkerne at spille uafgjort med OB, bliver utrolig spændende at følge Skjold.
Næste uge:Team Viborg tager imod mestrene, hvor favorit-værdigheden altid vil lægge hos mestrene. Men det er klart hvis Viborg tror på det og spiller sin chance med deres hurtige angribere i nogle farlige kontra angreb, kan Fortuna være til at tale med for dem. Men samtidig skal det nævnes at hvis man ikke sidder på Fortuna spillerne hele tiden og giver dem for meget plads, kan de kombinere sig igennem de fleste hold.
I KoldingQ tager vi imod Aab, hvilket bliver spændende. Idet vi ikke kender nogle af Aab´s spillere, dermed kender vi ikke profiler, spillerstil og så videre. Derfor kan Aab gå hen og overraske os, hvis vi ikke komme ud med den rette indstilling. Jeg vil tildele os KoldingQ favorit-værdigheden, idet vi i sidste sæson blev vinder af kvalspillet og var 6 mål fra at komme med i slutspillet.
Skovbakken tager imod Brøndby. Det tror jeg personligt bliver en meget interessant kamp, der vil favorit-værdigheden lægge 50/50 ved holdene. Idet de begge er 2 gode hold, som plejer at spille meget lige kampe. Det bliver helt sikkert en spændende kamp, hvor der vil ske rigtig meget. Begge hold vil vinde og jeg mener ud fra sidste sæson, det var Brøndby der hver gang løb af med sejren med 1 enkelt mål.
Skjold tager imod Vejle. Det bliver også en spændende kamp, fordi Skjold er nyoprykker og trods det gode resultat fra sidste kamp, er Vejle ikke et hold der lægger sig. Sidste sæson var Vejle et at de hold der lå og sloges for at undgå nedrykning indtil anden sidste spillerunde. Det er helt sikkert et hold der kæmper til sidste fløjt og de vil helt sikkert ud i denne sæson og vise de ikke høre til nede i bunden af ligaen.
BSF gæster OB, der vil jeg mene OB var favoritter til at vinde. Personligt tror jeg OB har ambitioner om at komme med i slutspillet igen, hvis de skal det, skal de vinde over BSF. Især når de i sidste spillerunde satte point til mod Skjold. Derfor tror jeg OB vil komme med en anden gejst og vilje. Men derfor skal man ikke afskrive BSF, som plejer at være at et hurtigt spillende hold med hurtige kanter og angribere. Der vil helt sikkert blive kæmpet for point fra begge sider.