BSF-spiller: Godt med 3 point mod OB
Af
Søren Pedersen |
16/08 |
12.07 3F Ligaen: LigaBold.com har fået en kommentar fra BSF`s anfører Louise Seier Hansen efter 1-0 sejren over OB.
Er I kommet i gang med sæsonen som forventet? Hvorfor / Hvorfor ikke?
- Delvist. Vi var skuffet over at spille uafgjort mod Viborg, men glade for at hive 3 point i en svær udebankamp i OB!
Hvordan vil du beskrive kampens forløb?
- Vi starter skidt i første halveg og kan ikke få spillet til at fungere. OB har en del store chancer som de ikke får scoret på, og vi kæmper os mere ind i kampen i 2. halveg. Vi bliver ved med at have troen på point, og med 10 min. igen lykkes det os at få scoret til 1-0. Gennem hele kampen står vi sammen som hold og det lykkes os at holde resultatet til slut. Men må erkende at heldet tilsmiler os i dag!
Havde I brugt meget tid på modstanderen i ugens løb?
- OB er et hold med nogle rigtig dygtige individualister, så vi har brugt lidt tid på hvordan vi skulle gribe disse spillere an.
Hvilke spiller/spillere vil du fremhæve fra dit hold?
- Vores Keeper Maria Kyndbøl gjorde en rigtig god figur i dag og havde nogle vigtige redninger. Forsvaret stod godt og bakkede godt op for hinanden, men over hele banen var der god fight
Hvor vil du vurdere dit holds placering i ligaen og hvorfor?
- Det er svært efter kun 2 kampe, og rækken lader til at blive tæt i år med flere hold der kan bejle til slutspillet, så det bliver spændende. Men jeg tror på at vi kan komme i top 4, da vi på papiret har en rigtig dygtig trup med meget potentiale. Så hvis vi kan udnytte det rigtigt og få spillet til at fungere som vi ønsker, tror jeg det lykkes os at komme tilbage i toppen!