Systofte slog LUIF for første gang i 18 år
Af
Søren Pedersen |
30/08 |
13.47 LF-Serien: Systofte-træner, Steen Petersen, ser her tilbage på weekendens sejr over LUIF. Læs mere her.
Hvad er din reaktion ovenpå jeres kamp?- "For første gang siden 1992 lykkedes det at besejre Listrups bedste mandskab i en turneringskamp, og for første gang i 2010 lykkedes det at vinde på hjemmebane. Derudover kunne det vel nok hurtigste mål i nyere tid noteres allerede efter 50 sekunder.
Drengene leverede en formiddabel fighterindsats, og med giftigt kontraspil og stor taktisk disciplin samt en dygtig sidste skanse i Morten Schilling, lykkedes det at få skovlen under Listrup, der havde bolden klart mest, men det var os der formåede at få bolden i kassen to gange, og det er som bekendt det der tæller. Det er måske det bedste spil et Systofte-hold har præsteret, modstanderholdet taget i betragtning, i den tid vi har spillet i LF-serien".
- Ja sådan skriver vores sportschef på hjemmesiden. Det siger vel lidt om hvor meget denne sejre betyder for klubben. Det var en kamp der formede sig nøjagtig som jeg havde forudset, Luif var klart bedre med bolden end vi, og få også tilspillet sig flere åbene chancer , hvor 2 ramme træværket, men vi havde det held og dygtighed der skulle til ,samt at vores kontramaskine var på plads, dejligt at se at træningen bære frugt.
Overraskede modstanderen dig?
- Nej. Syntes det er et godt hold, som bare er kommet lidt uheldigt fra start.
Vi er kommet igennem august og de første kampe. Er de første kampe gået som forventet?
- Ja nu har vi kun spillet 2 kampe, og rent resultat mæssigt er det vel fint at stå med 3 point. men jeg er meget meget tilfreds med den indstilling spillere har vist i de to kampe,så det er nok mere hvad jeg havde håbet end jeg havde forventet.