Sønderup/Suldrup møder Struer ude
Af
Søren Pedersen |
03/09 |
07.39 Serie 1, Pulje 6: Sønderup/Suldrups træner, Brian Christiansen, ser her frem imod lørdagens møde med Struer. Læs mere her.
Hvad er dine forventninger til jeres kamp?- Jeg forventer at vi starter kampen op med noget mere vilje og gejst end vi gjorde mod Klitmøller. Men jeg ved også at der venter os en svær kamp mod et godt spillende Struer hold.Jeg forventer dog at vi løfter vores niveau en tand så vi kan hente point med hjem fra kampen, det er helt klart målet med den lange tur.
Udfra modstanderens præstationer i august, hvilket hold tror du så det er, at I skal møde?
- Jeg tror vi skal møde et hold som gerne vil spille bold og ikke spiller så meget på fysikken som andre hold i rækken. Der venter os en stor opgave i at forhindre dem i at spille det spil imod os.
Vi er gået ind i september. Forventer du en vanskelig måned forude?
- Alle kampe i vores kreds er vanskelige for os, så jeg anser ikke september for at være mere vanskelig end de øvrige måneder hvor vi spiller kamp.
Hvor og hvornår spiller I?
- Lørdag i Struer kl 12.30.