Ulbjerg møder Hurup
Af
Søren Pedersen |
03/09 |
10.09 Serie 2, Pulje 14: Ulbjerg-spiller, Michael Poulsen, ser her frem imod lørdagens kamp, hvor Hurup er modstanderen. Læs mere her.
Hvad er dine forventninger til jeres kamp?- Jeg forventer, at vi fortsætter de gode takter fra vores forrige kamp, så vi atter kan sætte 3 point ind på kontoen. Derudover er det meget vigtig, at vi fortsætter vores stime med sejre på vores hjemmebane.
Udfra modstanderens præstationer i august, hvilket hold tror du så det er, at I skal møde?
- Jeg må erkende, at kendskabet til vores kommende modstander, Hurup, er meget sparsomligt. Men vurderet udfra de resultater de har lavet de sidste par uger, hvor de har 2 sejre, så er det helt klart en modstander vi skal tage alvorligt.
Vi er gået ind i september. Forventer du en vanskelig måned forude?
- Jeg tror ikke september bliver hårdere end august. For vores vedkommende er det utrolig vigtig, at vi tager en kamp af gangen og fokusere 120 % på hver enkelt opgave. Derfor skal vi gå efter endnu en sejr i weekenden, og bygge videre på den selvtillid vi har skabt gennem de sidste 3 kampe, hvor alle er blevet vundet.
Hvor og hvornår spiller I?
- Vi spiller på Ulbjerg Stadion, lørdag kl. 14:00.