Jægersborg glæder sig til Svebølle-opgør
Af
Søren Pedersen |
03/09 |
13.42 Danmarksserien, Pulje 1: Jægersborg Boldklub møder Svebølle på udebane i denne runde. Læs her hvilke forventninger som JB-assistenttræner, Andreas Havlykke, har til kampen.
Hvad er dine forventninger til jeres kamp?- At vi som altid går ud og giver den gas! Det er en god modstander vi står over for, så gutterne skal virkelig være klar - men det er jeg heller ikke i tvivl om at de er!
Svebølle - OKS
Danmarksserien P2
Udfra modstanderens præstationer i august, hvilket hold tror du så det er, at I skal møde?
- Et hold der nok ikke er kommet så godt fra start som de havde håbet på. Men jeg tror først det er nu - og de næste par kampe - at de begynder at finde hinanden, og får deres spil til at fungere. Det er et rigtigt godt hold, og det er altid en fornøjelse at spille mod gode fodboldhold - så vi glæder os meget til på søndag.
Vi er gået ind i september. Forventer du en vanskelig måned forude?
- Ligefrem vanskelig vil jeg ikke kalde den - men vi står over for nogle store udfordringer. Vi tager én kamp ad gangen, og så må vi se hvad resultaterne bringer. Vi er i den dejlige situation at mange andre hold regner med at køre os midt over - det kommer måske også til at ske i en kamp eller to - men det bliver ikke med vores gode vilje. Vi har fået en fornuftig start på sæsonen, så det er med oprejst pande, og fremskudt brystkasse, at vi tager hul på september måned.
Hvor og hvornår spiller I?
- Søndag kl 13 i Svebølle.