Bo Sundahl stopper i OKS
Af
Søren Pedersen |
09/09 |
07.33 Danmarksserien, Pulje 2: DS træner Bo Sundahl har meddelt OKS` sportslige ledelse, at den igangværende halvsæson bliver trænerens sidste. Læs mere her.
Den dygtige og afholdte træner har været katalysatoren og drivkraften til at løfte OKS til vores nuværende niveau, hvor der er skabt bæredygtigt Danmarksserie fodbold på OKSon Park.
Svebølle - OKS
Danmarksserien P2
Sundahl oplyser til oks.dk at han glæder sig til mere fritid sammen med Fru Karina og deres 2 piger, men at han samtidigt er uhyre opsat på at færdiggøre sin rolle i efterårets resterende kampe for DS holdet.
- Min fornemmeste opgave bliver at afslutte fornuftigt og aflevere truppen i optimistisk og sund forfatning til min afløser, udtaler træneren til oks.dk.
Formand Henrik Kleiner siger i samme forbindelse.
- Sundahl er en fantastisk træner! Når han har haft tid til at puste ud i foråret er det mit og klubbens store håb at vi kan tilknytte Bo i en anden rolle i klubben.